wtorek, 19 maja 2009

Zielone Podkarpacie – przyszłość, na którą Cię stać!

Program Zielonych na wybory do Parlamentu Europejskiego 2009

Zielone Podkarpacie w Zielonej Europie

Mieszkanki i mieszkańcy Podkarpacia mieszkają w Europie. Wspólny kontynent to wspólna odpowiedzialność za jego funkcjonowanie. Od Twojego głosu zależy, w jakim kierunku pójdzie Unia Europejska – wielki, odważny, demokratyczny eksperyment, stojący obecnie na rozdrożu. Od swoich początków Zieloni opowiadali się za Europą równych szans, a nie dwóch prędkości, która zapewnia nam wszystkim prawo do godnego życia. Życia i pracowania jak Europejczycy.



Wybierając Zielonych do Parlamentu Europejskiego pokazujesz, że dobrze jest Ci być Europejką i Europejczykiem. Dzięki Tobie lepiej słyszany będzie głos, chcący poszanowania różnorodności biologicznej i kulturowej. Głos, który wie, że potrzeby rozwoju i nadganiania cywilizacyjnych zapóźnień nie kłócą się z ochroną planety. Bez Ciebie będzie trudniej o kontynent równości, w którym każdy i każda z nas może znaleźć swoje miejsce, kontynent bardziej demokratyczny i bardziej dynamiczny.

Możemy zmieniać świat – zmień go razem z nami!

1. Zrównoważony rozwój regionu

Dla Zielonych liczy się jakość życia, a nie tylko słupki PKB. Każda inwestycja, realizowana w regionie za unijne pieniądze, musi przynosić korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Realizowanie konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju jest niezbędnym elementem każdego planu na rozwój Podkarpacia, który odpowiada potrzebom XXI wieku.

Wybierając Zielonych, wspierasz:

- Zielony Nowy Ład – ambitny plan zainwestowania pieniędzy w celu dokonania skoku technologicznego i powstrzymania negatywnych efektów kryzysu finansowego i zmian klimatycznych. Zielony Nowy Ład ma szanse stworzyć nowe, wysokiej jakości miejsca pracy, m.in. w sektorze budownictwa, transportu zbiorowego i energetyki.
- Działania na rzecz powołania Turnickiego Parku Narodowego i powiększenie sieci Natura 2000 w województwie o unikatowe siedliska, takie jak „Szwajcaria Ropczycka” i o tereny lęgowe ptaków, szczególnie nad Wisłokiem. Tego typu działania tworzą okazje do promocji turystycznej regionu i rozwoju jego potencjału, tworzą zielone miejsca pracy i poprawiają jakość lokalnej infrastruktury. Będziemy wspierali wszelkie działania w tym zakresie i zapobiegali dewastacji przyrodniczej Podkarpacia.
- Zmiany w unijnej polityce rolnej, idące w kierunku przerzucania pieniędzy z dotowania produkcji na rozwój infrastruktury wiejskiej i wspieranie rolnictwa organicznego. Wieś potrzebuje darmowego dostępu do Internetu, przyzwoitych dróg, dobrze wyposażonych szkół i rozwoju lokalnych usług w sektorze pozarolniczym. Pięknej przyrody i agroturystyki. Dostępu do kultury i edukacji na europejskim poziomie. Mniej nawozów, a więcej kanalizacji! Będziemy zwalczać pomysły dumpingu śmieciowego z krajów Europy Zachodniej do nowych państw członkowskich.
- Dążenia do podejmowania działań, wspierających tworzenie ekologicznych miejsc pracy, takich jak europejskie dotacje na rzecz poprawy jakości wody w rzekach czy też dla zielonych firm, odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie.

2. Zielony Transport

Męczą Cię samochody i stanie w korkach? Denerwujesz się, bo nie możesz liczyć na porządne ścieżki rowerowe? Sądzisz, że kolej ma przed sobą przyszłość? Myślimy podobnie. Wiemy, że utopiono już wystarczająco dużo pieniędzy w budowę autostrad, które w końcu i tak nie powstały. Wiemy też, że każda i każdy z nas ma prawo do mobilności i realizowania własnych potrzeb. Chcemy, by unijne pieniądze modernizowały nasz kraj – w tym także Podkarpacie. Rozwój województwa w dużej mierze zależy od dobrej, sprawnej komunikacji zresztą kraju i Europy. Inni, szarzy politycy tylko betonują świat – my chcemy czynić go lepszym miejscem do życia.

Zieloni w Europarlamencie to szansa na:

- Większe fundusze na spójność regionalną, w szczególności na rozwój kolei. Jako eurodeputowany będziemy zabiegać m.in. o otwarcie połączenia na linii Rzeszów-Ocice, umożliwiającego bezpośrednie połączenie stolicy województwa ze stolicą kraju. Do tego będziemy wspierać pozyskiwanie europejskich funduszy na Szybką Kolej Miejską z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce, do Stalowej Woli, Dębicy i Przemyśla-Medyki.
- Drogę krajową E4 na przyzwoitym poziomie i przerzucanie transportu towarów z TIR-ów na tory.
- Ścieżki rowerowe nie tylko w Rzeszowie, ale na terenie całego województwa, w tym na obszarach wiejskich. Wspierane będą tez pomysły przyłączenia województwa do europejskiej sieci rowerostrad. Tego typu transport jest ekologiczny i zdrowy, a dobra infrastruktura sprzyja rozwojowi turystyki i dochodów z niej.

3. Nowa energia

Nie potrzebujemy budować drogich elektrowni atomowych – wiemy, jak mniejszym kosztem sprawić, by każda i każdy z Was płacił mniejsze rachunki za prąd. Już dziś odnawialne źródła energii są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne naszej planety sześciokrotnie. Inwestując w energię słońca, wody, wiatru czy też biomasę, inwestujemy w bezpieczną i czystą przyszłość dla nas wszystkich. Energooszczędność i decentralizacja energetyczna mogą sprawić miłą niespodziankę dla Waszych portfeli.

Zasługujemy na słoneczną przyszłość, dlatego Zieloni:

- Na każdym szczeblu wspierać będą odnawialne źródła energii i badania nad zwiększaniem ich wydajności, co wiąże się ze zwiększeniem unijnego budżetu na badania i rozwój.
- Podejmować będą działania na rzecz wspierania finansowego osób, inwestujących w termoizolację, energooszczędność i własne źródła energii, takie jak przydomowy wiatrak czy panele słoneczne na dachach.
- Postulują zamianę EURATOMU na ERENE – Europejską Wspólnotę Energii Odnawialnej, koordynującą kontynentalne działania na rzecz tego typu źródeł energii i informującą na temat ich pozytywnego wpływu na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

4. Europa Twoich praw

Jesteśmy za silną Europą. Wyzwania współczesności wymagają ponadnarodowego współdziałania. Zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, polityka międzynarodowa oparta na współpracy, a nie na konflikcie – to tylko kilka z wielu przykładów. Polscy Zieloni są częścią Europejskiej Partii Zielonych, pierwszej paneuropejskiej partii politycznej. Dzięki temu sojuszowi możemy mówić silnym, jednym głosem w sprawach istotnych dla przyszłości pół miliarda Europejek i Europejczyków.

Możesz na nas liczyć, bowiem:

- Zawsze i wszędzie walczymy z dyskryminacją ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, rasę, narodowość, religię, niepełnosprawność czy też orientację seksualną. Dzięki nam Europa jest kontynentem tolerancji i podejmowania aktywnych działań na rzecz autentycznej równości.
- Wierzymy w europejski projekt i chcemy widzieć go jeszcze silniejszym i bardziej demokratycznym niż do tej pory. Będziemy działać na rzecz nowego traktatu, w którym więcej do powiedzenia będzie miał bezpośrednio wybierany Parlament Europejski. Chcemy obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i obywatelskiego referendum na europejskim szczeblu.
Uważamy, że 10% list w wyborach europarlamentarnych powinno być zarezerwowane na rzecz listy europejskiej. Jesteśmy za wysokim udziałem kobiet i ludzi młodych nie tylko na wyborczych listach, ale i we wszystkich dziedzinach życia. Będziemy podejmować wszelkie możliwe działania, aby skończyć z dyskryminacją płacową kobiet.

5. Jedność w różnorodności

Nie bójmy się drugiego człowieka! Z całą pewnością ma wiele ciekawego do powiedzenia. Europa to projekt, który łączy, a nie dzieli. Bez międzynarodowej współpracy nie mamy szans w globalizującym się świecie. Jeśli chcemy zapewnić lepszą przyszłość sobie i kolejnym pokoleniom, musimy umieć doceniać różnice tak, jak musimy nauczyć się doceniać przyrodę. Europejscy Zieloni już teraz pracują nad działaniami, zmierzającymi do zapewnienia każdej osobie uczącej się prawa do minimum półrocznego pobytu w innym kraju Unii Europejskiej. Taka szansa jest na wyciągnięcie dłoni – czas z niej skorzystać!

Zieloni nie boją się przeszłości, dlatego:

- Postulują rozdział Kościoła od państwa. Bez pełnego przeprowadzenia tego procesu, poprzez opodatkowanie związków wyznaniowych i zastąpienie religii religioznawstwem nie ma mowy o modernizacji kraju. Chcemy, by w szkołach przygotowywano młodych ludzi do bycia obywatelkami i obywatelami, a nie narzędziami jakiejkolwiek ideologii. Chcemy rzetelnej edukacji seksualnej i zagwarantowania prawa kobiety do wyboru.
- Pragniemy, aby rozwijała się sieć miast partnerskich miejscowości na Podkarpaciu. Będziemy pomagać w organizowaniu spotkań i wymian doświadczeń, a także w organizowaniu nowych, międzynarodowych porozumień, w szczególności z miastami w krajach Globalnego Południa. Wspierać też będziemy rozwój współpracy transgranicznej i wymiany kulturowej w ramach euroregionu Karpaty.
- Uznajemy potrzebę inwestycji kulturalnych ze wsparciem środków unijnych – nie tylko dużych imprez i budowli, ale też wiejskich domów ludowych i bibliotek. Wsparciu podlegać także będą działania, służące zachowaniu bogactwa kulturowego regionu, ludowych tradycji i obyczajów, a także zachowaniu dziedzictwa kulturowego, historycznego i wyznaniowego grup mniejszościowych, takich jak Ukraińcy, Żydzi, Romowie i Łemkowie. Bez rzetelnej edukacji lokalnej, informującej o życiu tych społeczności, nie może być mowy o budowaniu wspólnej Europy.

6. Zdrowe życie

Szacunek dla środowiska oznacza lepsze życie. Czysta woda i czyste powietrze oznaczają więcej zdrowia dla nas wszystkich. Dobre warunki pracy zapobiegają wyzyskowi i dają nam czas dla naszych bliskich. Turystyka i aktywne sposoby wypoczynku zmniejszają prawdopodobieństwo chorób i dają możliwość samorealizacji. Nie bez znaczenia jest też to, co i jak jemy. Czy ktoś poza Zielonymi mówi coś na ten temat?

Pomóż nam oczyścić atmosferę:

- Europejscy Zieloni od lat walczą o lepsze warunki pracy, przestrzeganie praw pracowniczych i o równą płacę za równą pracę, bez względu na płeć. Nie chcemy zostawiać nikogo z tyłu – chcemy Europy socjalnej, która godzi rynkową elastyczność z aktywną rolą państwa. Globalizacja sprawia, że Unia Europejska ma przed sobą ambitne zadanie utrzymania i modernizacji swojego modelu społeczno-ekonomicznego i jego promocję na świecie, np. poprzez realizację swoich obietnic dotyczących przeznaczania przez państwa członkowskie 0,7% swoich PKB na rzecz polityki rozwojowej i wprowadzenie podatku Tobina na spekulacyjne transakcje giełdowe.
- Pragniemy europejskich standardów opieki medycznej i wspieramy rozwój profilaktyki zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Kampanie społeczne i zapewnienie równego dostępu do odpowiednich badań są tu kluczowe dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia nas wszystkich i ograniczenia kosztów służby zdrowia.
- Potrzebujemy zdrowych nawyków żywieniowych od małego, dlatego będziemy wspierać współpracę szkół z lokalnymi rolnikami tak, by w kioskach szkolnych zamiast batonów i chrupek królowały owoce i warzywa. Nie potrzeba nam organizmów modyfikowanych genetycznie – naturalne są dużo smaczniejsze!

Zaufaj Zielonym, bo Zielony to kolor nadziei!

Brak komentarzy: